Časté dotazy. Jakou vybrat tenisovou raketu?

Jak velké držadlo si mám vybrat? Váhám mezi dvojkou a trojkou.

Vyberte si to co Vám vyhovuje, ne to, co Vám někdo poradí. Dále zvažte, zda si na základní grip dáváte ještě vrchní wrap. Pokud přesto váháte, doporučujeme radši vzít držadlo menší než větší.

Nevyznám se v označení dražadla - co je to G3 apod.?

Velikost držadla (gripu) se označuje dvěma způsoby. Buď německými stupni 0,1,2,3,4 a 5, na raketě potom najdete např. G4, což je označení pro držadlo stupeň 4.

Nebo původním anglickým označením obvodu držadla v palcích, tedy např. 4 3/8. Vždy platí, že kolik je osmin nad 4, takové je označení ve stupních. Tedy 4 3/8 je trojka, 4 1/2 je čtyřka.

Velikosti 0-1 jsou vyloženě dětské, 2 je většinou pro dámy, 3 pro většinu mužů a 4 je pro pořádné chlapáky. Pětková držadla už se prakticky neprodávají, zcela vyjímečně.

Co je to balanc neboli vyvážení rámu?

Jedná se o velmi důležitý parametr, který označuje, jak je rozložená váha rakety. Udává se v mm a je to vzdálenost od konce držadla k těžišti. Tedy čím je tato délka větší, tím je rám vyvážen více do hlavy a naopak. Rakety do ruky mají balanc okolo 310-320 mm, naopak rakety posazené do hlavy mají balanc přes 330 mm, v extrémních případech až 350-370 mm. Většinou platí, že čím je raketa lehčí, tím je více posazená do hlavy.

Vyvážení do ruky = lepší cit, ovladatelnost a kontrola, vhodné pro pokročilejší hráče a hru na síti. Vyvážení do hlavy = větší razance, vhodné pro začátečníky a mírně pokročilé.

Co udává šířka rámu?

Význam je jasný, šířka rámu je šířka rámu ... udává se v mm. Důležitý je ale význam tohoto parametru. Čím je rám užší, tím je přesnější a tím je vhodnější pro závodní hráče. Šířka rámu / profil může být i pod 20 mm. Naopak komfortní rámy určené pro klubové hráče mají šířku většinou v rozmezí 24-26 mm, vysloveně samohrající rakety potom až 29 mm. Většinou platí, že čím je větší hlava rakety, tím je profil vyšší. Širší rakety poskytnou více razance a komfortu.

K čemu je dobrá velká hlava rakety?

Velká hlava vždy poskytuje větší optimální trefovací místo, tzv. sweetspot. To fajn, určitě výhoda. Na druhou stranu velká hlava znamená i nižší kontrolu míče a navíc jistý sklon "šulit" úderovou techniku. Chcete-li tedy hrát stále lépe, moc to s velikostí hlavy nepřehánějte, řekněme volte do 102 inch2. Pokud takové ambice nemáte a máte problém se základními údery, velká hlava Vám pomůže.

Bolí mě loket. Co mám dělat?

100% recept neexistuje, ale můžete zkusit něco z následujicích osvědčených rad:

1/ dejte si přeplést raketu pokud je Váš výplet starší 3 měsíců, nebo má průměr více než 1.30 mm nebo stál méně než 200 Kč
2/ snižte napětí výpletu
3/ volte výplet z nejvyšší kategorie, navíc tenký. Počítejte s investicí 400-1.000 Kč
4/ pokud nic z toho nezabere, je na čase vybrat novou raketu, viz další dotaz

Jaká raketa je vhodná když mě bolí loket?

Většinou je potřeba slevit z požadavků na kontrolu a přesnost, ty se totiž s požadavky na nebolení lokte vylučují. Pro výběr by měly platit následující zásady:

1/ střední hmotnost 270 - 290 g. Nedoporučujeme ani těžké, ale ani extra lehké rakety, nutí Vás k příliš rychlému švihu.
2/ větší plocha hlavy, okolo 100-105 inch2
3/ výborné utlumení vibrací, např systém Triad fy Wilson, Kinetic od Pro Kennex
4/ vybírejte rakety v cenové kategorii 4.000 Kč a výše, u těch levnějších si většinou mnoho nepomůžete
5/ k nové raketě je nutný pořádný výplet, viz o bod výše, jinak investice do kvalitního rámu ztrácí význam

Je lepší Wilson nebo Babolat?

Jak by řekl náš pan prezident, to je špatně formulovaná otázka, pane redaktore ... Pokud se bavíme o raketách známých a zavedených výrobců, potom od každé firmy lze vybrat velmi dobrou raketu. Jádro pudla není tedy v tom, od které to bude značky, ale jde o to trefit se parametry a charakterem rámu přesně do hráčových požadavků. Jsou zákazníci, že mají od začátku jasno, že chtějí značku xxxx a tím se výběr zužuje. Nic proti tomu, ale je to trochu pomýlený přístup. Řešte v první řadě charakteristiku rámu a až potom její značku.

Abych nebyl chycen za slovo, bavíme se o značkových raketách, zapomeňte na obskurní značky ze žrádelních supermarketů. 

Odkud zboží pochází?

TENIS SERVIS Jan Středa je autorizovaným prodejcem společnosti Amer Sports, výhradního dovozce Wilson do ČR. Rakety i ostatní zboží Wilson a Luxilon u nás zakoupené pochází výhradně z oficiální CZ distribuce !

TENIS SERVIS Jan Středa
je smluvním partnerem oficiálních dovozců do ČR, společností Amersports (Wilson, Luxilon), Bretton (Prince), Komerc (Völkl), Matchpoint (Babolat, Tretorn), Aspen (Head). Zboží těchto značek pochází z oficiální CZ distribuce !

 

 

Co znamenají názvy technologií použitých při výrobě raket?

Technologie tenisových raket Wilson:

  • BLX2 - rakety Wilson jsou vyrobené z materiálu kombinujícího grafitová a čedičová vlákna. Výsledkem je tak mimořádný cit u všech raket z kolekce BLX (Basalt). V současné době tuto vyspělou technologii využívají pouze značky Wilson a Pacific.
  • Amplifeel 360 - nový grip přenáší do hráčovi ruky přesnější informaci a lepší kontakt s míčem, zaručuje více citu pro úder. Obsahuje grafitové a čedičové vložky, měkčí zátku držadla a zejména pro různé druhy rámů různé materiály držadla, které jsou přizpůsobené hráčským typům.
  • Paralel drilling - systém vrtání průchodek tak, aby procházející struna byla co nejméně omezená ve svém pohybu uvnitř rámu. Zvyšuje razanci a velikost sweetspotu
  • Triad - tlumící prvek používaný u rámů, u nichž je vysoký důraz kladen na herní komfort a šetření hrající paže